" mental health 2018 international exhibition of photography "
Login
Today: Tuesday 25 Sep 2018
Closing Date : Tuesday 24 Apr 2018

تفسیر لوگوی جشنواره

Posted on: Tuesday 23 Feb 2016

ابتدا، در نشانه طراحی شده برای جشنواره بین المللی عکس سلامت روان، از فرم ساده شده و مینیمال دیافراگم دوربین عکاسی، که یادآور عکس و عکاسی بودن این رویداد است، استفاده شده است.

همچنین فرم دایره که دارای خصوصیات آسمانی، آرامش، معنویت و کمال است در ترکیب با فرم ساده شده انسان شاد، کامل شده است و به این تکامل و کمال نیز اشاره کرده است. همچنین استفاده از تنالیته رنگی نیز این موضوع را تقویت کرده است.

فرم انسان شاد استفاده شده در نشانه، برگرفته از لوگوی وزارت بهداشت و درمان است که این موضوع جهت نسبت دادن این رویداد به سلامت روان، درعین استقلال تصویری و شخصیتی است.

در این نشانه با استفاده از تنالیته رنگی و روی هم انداختن عناصر ایجاد عمق شده است و همینطور به دلیل استفاده از فرم دایره، چشم مدام بین عناصر (از انسان به دیافرگم و از دیافرگم به انسان) در حرکت و چرخش است و فرم دیافراگم و انسان شاد، با هم و در عین حال جدا از هم نیز دیده میشوند.

رنگ نارنجی نشانه سرزندگی و رنگ جهانی انتخاب شده برای سلامت روان است.

رنگ های استفاده شده در نشانه با توجه به ویژگی های ذکر شده اشاره به سلامت روانی و جسمانی دارد.

 

شیوا اسدی

طراح لوگو

 


 

خصوصیات و اثرات رنگ زرد و نارنجی

 

زرد:

رنگ زرد روشنترین رنگ بین رنگ هاست و بالاترین بازتابش را دارد.

اين رنگ كنايه اي از خورشيد و ابديت است

در يونان باستان الهه ها و دوشيزگان را با رنگ زرد زعفراني به تصوير مي كشيدند. در چين و تمدن مسيحي غرب و تا حدي ايران، اين رنگ سمبل تقدس است و معمولا هاله دور سر مقدسين با رنگ زرد نشان داده می شود. در آسيا رنگ زرد نشانه تقدس و پرهيزكاري است. در كشورهاي مسيحي زرد نشانة نورخورشيد و دانايي است. در مالزي كه جمعيت آن مخلوطي از مالايي ها، هندي ها و چيني هااست رنگ زرد دلالت بر خاندان پادشاهي دارد است. قرآن كريم رنگ زرد روشن را رنگي شادي بخش ناميده است

از صفات اصلی این رنگ روشنی، بازتاب، کیفیت، درخشانی و شادمانی زودگذر آن است. نشانه‌ی توسعه طلبی بلامانع و تسکین خاطر است. از نظر نمادی شبیه گرمای نور آفتاب، روحیه‌ی‌شاد و خوشبختی است.
این رنگ، سمبل طبیعی آگاهی و روشنی است و روی ضمیر انسان، خلاقیت و مثبت اندیشی اواثر می‌گذارد بطوری که مثبت بودن را تداعی می‌کند

زرد که یکی از رنگهای اصلی است با فعالیتهای ذهنی تداعی دارد و هوش و کنجکاوی فرد را تقویت می‌کند. بنابراین با نماد سرعت، بویژه سرعت تفکر و تصمیم‌گیری در ارتباط است و تمرکز حواس را بالا می‌برد تحریک کننده ذهن است و شدیداً موجب تقویت فکر انسان میشود، موجب آرامش در روحیه انسان نیز میشود

زرد حالت تحریک کننده ذهنی دارد و شدیداً موجب تقویت فکر انسان میشود، موجب آرامش در روحیه انسان میشود . این رنگ، رنگ روحانی، ایده آل و فیلسوفی و تحریک کننده فکر و آرام کننده برخی حالات عصبی میباشد.

در عین حال رنگ زرد دارای شخصیتی سست است چراکه نسبت به باقی رنگ ها آسیب پذیری بیشتری دارد و شخصیتش زودتر تغییر می کند. برای مثال زرد خالص سمبل عقل و خرد است ولی اگر مقداری کمی سیاه به آن اضافه شود تبدیل به زرد چرک میشود که نشانه‌ی حسادت و سوءظن است

در مجموع این رنگ، رنگ روحانی، ایده آل و فیلسوفی و تحریک کننده فکر و آرام کننده برخی حالات عصبی میباشد و رنگي مناسب براي نمايش خوشحالي، خوشرويي، سرزندگي، راحتي و خوش بيني است . قابليت رؤيت بالايي دارد و نشانه هدايت و روشني، نور، تحرك، پيشرفت و آغاز فعاليت است. مناسب استفاده در صنايع آموزشي و همچنين رنگ احتياط نیز است.

 

 

نارنجی:

رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژی‌زا در نظر گرفته می‌شود و گرمترین رنگ اتمسفر است.

رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آورد.

در مذهب پروتستان به رنگ نارنجي توجه بسیار می شود. اين رنگ در هند و مكزيك رنگ مورد علاقه مردم است. همچنین رنگ لباس روحانيون بودايي نيزنارنجي است.

 

نارنجي نشانه طراوت و شادي ،گرمي، اشتياق و علاقه زياد و جديت در كار است. اين رنگ دستگاه عصبي را تحريك مي كند و موجب شفافيت و روشني ذهن مي شود و محرك اشتهااست. رنگ نارنجي حافظه را تحريك مي كند.جريان اكسيژن رساني به مغز را افزايش مي دهد. جوانان بيشتر از ساير گروه هاي جامعه به اين رنگ توجه مي كنند.

همچنین رنگ نارنجی احساسات متلاطم و هیجانی را تسکین می‌دهد و برای رسیدن به آرامش بسیار مؤثر است؛ چرا که قسمت زرد آن، با خنثی کردن انرژی و هیجان رنگ قرمز، انجام این فرایند را به صورت عقلانی و منطقی تضمین می‌کند


قرار گرفتن در محیط نارنجی، افق دید و فکر را وسیعتر کرده و رنگی انقلابی بشمار می‌رود، چرا که پشتکار و پروژه‌های رسیدن به گامهای موفقیت آمیز را ترسیم می‌کند، به تقویت ایده‌آلهای دوستانه و اجتماعی، خلاقیت و خودشکوفایی نیز کمک می‌کند.


در رنگ نارنجی، حسی مستتر شده که می‌تواند بر حمله‌های غیرمنطقی و فوبی‌ها (ترسها) پایان دهد.

نارنجی سمبل انرژی و رنگ نشاط و پایکوبی است به همین دلیل این رنگ را ضد خستگی نیز نامیده اند،.

 در نور نارنجی افسردگی برطرف گشته، احساس سرخوشی و شادمانــــی جایگزین آن می شود .

 

نارنجی پررنگ نشانه غرور است استفاده از این رنگ در لباس و دکور منزلتان کمک می کند به شخصیت خود احترام بیشتری بگذارید. نارنجی پررنگ شما را تشویق می کند تا خودتان را قبول داشته باشید و آنها را که دوستشان دارید، تحسین کنید.رنگ نارنجی میانه دارای حس شهامت و بیباکی است و نارنجی کمرنگ نشانه سلامتی است.

استفاده از رنگ نارنجی در محیط آموزشی

از آنجا که نارنجی رنگی است محرک ، برای فضای آموزشی در مقطع دبستان بسیار ایده‌آل است؛ چرا که از یک طرف دانش آموزان را سرزنده، نیرو‌بخش، گرم و آرامش طلب می‌کند و از طرف دیگر از خواب آلودگی و بی علاقگی کودک مخصوصاً در ساعات اولیه صبح جلوگیری می‌کند

منابع:

کتاب رنگ ایتن

کتاب رنگ مسیب استوار

کتاب روان شناسی کاربردی رنگ ها (پنتون) لئاتریس آیزمن

http://www.getselfhelp.co.uk/colour.htm